Wróć
0
lat doświadczenia
0
instruktorów
0
kursów w sezonie 2021–2022
0
uczniów w sezonie 2021–2022

O NAS

KIM JESTEŚMY

Szkoła Impro działa w Warszawie od 2012 roku. To pierwsza w Polsce i najdłużej istniejąca jednostka ucząca improwizacji teatralnej. Kursy prowadzą doświadczeni artyści warszawskich scen, aktywni instruktorzy i instruktorki — aktorki, komicy, wokalistki, pisarze, scenarzystki — którzy uczyli się od renomowanych nauczycieli i inicjatorek światowej sceny improwizacji (iO Theatre Chicago, Second City Chicago, Upright Citizens Brigade New York). Współpracujemy także z trenerami z zagranicy.

Jesteśmy szkołą inną niż wszystkie. U nas nie ma egzaminów, a ponadto instruktorzy tworzą bezpieczną przestrzeń, w której nikt nie jest oceniany. Improwizacja teatralna to tzw. niski próg wejścia — dlatego każdy niezależnie od umiejętności może czerpać satysfakcję z tych zajęć.

Nasze metody łączą szkołę amerykańską z autorską interpretacją tej sztuki. Dlatego szkolimy kompleksowo, na wszystkich poziomach i w każdym wieku. Dbamy także o szeroki, interdyscyplinarny rozwój. A ponadto pilnujemy balansu między rozwojem artystycznym, kształtowaniem umiejętności społecznych i dobrą zabawą.

Szkoła Impro to kursy na kolejnych poziomach zaawansowania (dzięki którym możesz stale rozwijać umiejętności), zajęcia jednorazowe (drop-in class otwarte dla wszystkich chętnych), a także spektakle, pokazy, dżemy, wyjazdy wakacyjne i nowe relacje towarzyskie. RESORT KOMEDII jest naszą sceną — to tutaj uczniowie i uczennice występują podczas Wieczorów Szkoły Impro.

Większość osób, które można oglądać na warszawskich scenach komediowych, jest naszymi absolwentami. Szkoła Impro już od ponad dekady kształtuje oblicze polskiej improwizacji teatralnej, tworząc wokół siebie aktywne środowisko osób, które cenią alternatywną sztukę komediową.

IMPROWIZACJA TEATRALNA

Improwizacja teatralna to tzw. niski próg wejścia — każdy niezależnie od umiejętności może czerpać satysfakcję z tych zajęć. A jednocześnie, improwizacja rozwija uczestników artystycznie. W końcu, improwizacja to sztuka komediowa — kto nie lubi się śmiać i zapomnieć o codziennych obowiązkach? To propozycja zarówno dla osób marzących o występach na scenie, jak i dla tych, którzy chcą po prostu dobrze się bawić. Improwizacja rozwija także umiejętności przydatne w życiu prywatnym i zawodowym.

Naczelną zasadą improwizacji jest zgoda i mówienie TAK. Teatr improwizowany jest zespołowy. To teatr energii między aktorami, szukania pomysłów oraz radości ze wspólnego ich marnowania, to teatr ciągłego popełniania błędów, które w ostatecznym rozrachunku są sukcesem. To również warsztat empatii i zaufania do grupy, dawania komuś wsparcia i przyjmowania go od innych, współpracy i komunikacji, słuchania i obserwowania, spontaniczności i kreatywności, pewności siebie i wyłączania wewnętrznego krytyka, otwartości na nowe pomysły i szybkiego podejmowania decyzji. Jeśli interesuje cię rozwój tych cech lub jeśli ciągnie cię na scenę — zapraszamy!

KURSY STACJONARNE

Szkoła Impro działa w Warszawie, właściwie przez cały rok — od września do lipca, siedem dni w tygodniu. W dni powszednie realizujemy cykle kursów, obejmujące 6–8 zajęć raz w tygodniu: regularne (główna ścieżka edukacji, umożliwiająca naukę na kolejnych poziomach zaawansowania) oraz autorskie (różne formaty, techniki i zagadnienia, będące w kręgu zainteresowań naszych instruktorów), a w soboty i niedziele zajęcia jednorazowe otwarte dla wszystkich chętnych (drop-in class) i kursy weekendowe (typu „intensive”).

Kursy wprowadzają w świat improwizacji, pokazują szerokie spektrum tej sztuki, jej stronę artystyczną i korzyści jakie niesie w codziennym życiu. Na początku uczymy się podstaw: tworzenia czegoś razem. Praca zespołowa, szacunek dla drugiego człowieka i jego wyborów, empatia — to fundamenty teatru improwizowanego. Kolejne szczeble edukacji to kursy zaawansowane i specjalistyczne. Ponieważ techniki improwizacji łączą się z innymi dziedzinami sztuki, prowadzimy również kursy z pisania scenariuszy i skeczy, pisania kreatywnego, oferujemy zajęcia z teatru fizycznego i wokalne.

Jak wyglądają zajęcia? Uczestnicy poznają zasady improwizacji teatralnej poprzez zabawy, ćwiczenia i sceny — dostosowane do poziomu i programu danego kursu. Mogą doświadczyć na własnej skórze, jak wiele radości daje tworzenie historii tu i teraz, bez wcześniejszego pomysłu czy reżyserowania. Instruktor poświęcając uwagę każdemu uczestnikowi, dba o jego poczucie komfortu podczas zajęć. A na zakończenie kursu coś specjalnego — spektakl, czyli pokaz dla znajomych, bliskich i publiczności.

KURSY WAKACYJNE

Kultowe i legendarne — takie właśnie są wakacyjne kursy Szkoły Impro na Mazurach (lub w innych okolicznościach przyrody). Organizujemy je w sierpniu, regularnie od 2013 roku. Ten wyjazd to nie tylko rozwój umiejętności uczestników, ale także świetne wakacje i sporo czasu wolnego na relaks i rozrywkę.

Wyjazd jest podzielony na kilka turnusów, dzięki czemu każdy może wybrać termin i kurs dopasowany do swojego urlopu i poziomu doświadczenia. Zajęcia odbywają się w dwóch sesjach: porannej i popołudniowej. Zapewniamy pełne wyżywienie — możliwy jest wybór diety. Po obiedzie jest zaplanowany czas wolny, który można spędzić nad jeziorem, a dzień kończymy wieczornymi atrakcjami, takimi jak: ognisko, grill, dżem impro, tańce i integracje.

Wakacje ze Szkołą Impro to ciekawe kursy z improwizacji teatralnej, możliwość zawiązania nowych przyjaźni, ekscytujące dżemy, pokazy na koniec kursów, wywołujące kolonijny sentyment domki, zacięte mecze siatkówki, malownicze jezioro pełne dmuchanych zwierząt, sympatyczne spotkania na stołówce („w jakiej jesteś grupie?”), integracje przy ognisku („no cześć”), pogaduszki nad grillem („kiełbasa czy cukinia?”), wycieczki na zakupy („kto jedzie i komu można dać listę?”). To wakacje, z których wraca się z tylko dobrymi wspomnieniami.

ZAPISZ SIĘ NA KURS / ZAŁÓŻ KONTO W PORTALU

Jeżeli chcesz wziąć udział w kursie, załóż konto w naszym portalu. Da ci on dostęp do kursów, na które aktualnie prowadzimy zapisy. To jak, wchodzisz?

PROGRAM SZKOŁY IMPRO

KURSY REGULARNE — Wyznaczają one kolejne poziomy w Szkole Impro. Zdobywasz na nich określone umiejętności, a dzięki temu możesz zapisać na następny, wyższy kurs. Pierwsze poziomy kursów regularnych to: „0: Zerówka”, „A1: Sceny dwuosobowe” oraz „A2: Spektakl”. A co dalej? Po skończonym A2 wybierasz dla siebie ścieżkę, która najbardziej ci odpowiada. Ścieżki są trzy: SPEKTAKL FABULARNY, SPEKTAKL TEMATYCZNY, SPEKTAKL KRÓTKIEJ FORMY. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przejść wszystkie trzy ścieżki.

KURSY AUTORSKIE — Nasi instruktorzy i instruktorki proponują je w oparciu o własne doświadczenie i zainteresowania. Kursy autorskie to np. cykle Musical Improv czy Slow Comedy.

Zapoznaj się z drzewkiem nauki w Szkole Impro! Aby wyświetlić grafikę w większym rozmiarze, otwórz plik w nowej karcie.

NASZ ZESPÓŁ

Paweł Najgebauer
Prezes Zarządu Szkoły Impro
Krzysztof Dziubak
Wiceprezes Zarządu Szkoły Impro
Agata Rozbicka
Koordynatorka Szkoły Impro
Alicja Sawicka
Menadżerka Szkoły Impro
Katarzyna Cyrynger
Menadżerka social media
Maciej Rossa
Obsługa sceny

TU JESTEŚMY

Siedziba Szkoły Impro znajduje się pod adresem Bielańska 1, w Warszawie. Nasze sale warsztatowe (401 i 602), a także sala Resortu Komedii mieszczą się w budynku klubokawiarni Resort. 

Ta strona wykorzystuje ciasteczka. Więcej informacji w POLITYCE PRYWATNOŚCI. View more
ZGÓDŹ SIĘ